У сучасному світі високих технологій і практичної техніки, люди все частіше хочуть придбати собі різні блага, будь то побутова техніка в будинок (та й купити сам Будинок у Житомирі), оргтехніка або машина. Практично кожен хоче придбати собі автомобіль - адже це зручно, практично і престижно, але не кожен може собі це дозволити. За статистикою, кожен четвертий автомобіль в Україні був придбаний за системою автокредитування. Це зручно тим, що не потрібно довгі роки відкладати гроші, а можна машину придбати зараз, а розплатитися за неї через якийсь час.
Умовно можна виділити три види автокредитування в Україні: автокредитування б/в автомобілів вітчизняного виробництва та іномарок, автокредитування нових іномарок та автокредитування нових вітчизняних машин.
За підсумками минулого року, найуспішнішим місяцем на ринку автокредитування став грудень, помітно збільшивши обсяг продажів автомобілів у кредит. У 2014 році стан ринку автокредитування в країні трохи покращився, люди стали купувати більше машин. Частково це завдяки скасуванню або зниженню страхових внесків у банках і зниженню кредитних ставок і разових комісій під час оформлення кредиту, а також через психологічний чинник - через кризу минулого року і здешевлення гривні, люди почали боятися, що їхні заощадження знеціняться, і почали вкладати їх в автомобілі.
Збільшилася кількість банків, які пропонують українцям придбати автомобіль за їхньою системою автокредитування. Кредити на автомобіль видають близько 34-37 банків, понад двадцять з яких дають можливість придбати автомобіль за умови початкової виплати половини його вартості на термін від одного до трьох років. Такі програми взаємовигідні і фінансовим установам, і кредиторам. Клієнтам вигідніше придбати автомобіль у кредит на невеликий термін, бо це дасть змогу суттєво заощадити кошти на комісії, відсоткові ставки за кредитом та багато інших платежів, а також знижує можливість кредитних ризиків.
Кредитні ставки в середньому по країні становлять від 1 до 30 відсотків річних на автомобілі іноземного виробництва, і 3-30 відсотків на автомобілі вітчизняного виробництва. Також існують спеціальні програми кредитування з маленьким відсотком річних (2%-3%) без прив'язки до марки автомобіля.
Автодилери також стали лояльніше ставитися до співпраці з банками і пропонують покупцям вигідніші умови для придбання автомобіля.
У зв'язку з кризою 2013 року, Уряд України прагне запровадити в масове користування автомобілі вітчизняного виробництва, значно здешевлюючи кредити на них, щоб зміцнити економіку країни.
Можна скласти певний рейтинг банків з найвигіднішими програмами кредитування, ґрунтуючись на певних факторах. Критерії будуть такі:
- термін автокредитування 1 рік;
- основна процентна ставка за кредитом;
- розмір разової комісії;
- розмір щомісячної комісії;
- річний відсоток, який потрібно виплатити за використання автокредиту.
Вивчивши кредитні програми та основні критерії, зіставивши їх і порівнявши, можна зробити висновок, що найвигідніше зараз буде звернутися в банк "Universal Bank". Він пропонує кредитну програму "Fiat, Alfa Romeo, Lancia", яка за початкового внеску 50-60 відсотків враховує річний відсоток за користування кредитом лише 1,8 відсотка.
Також хороші кредитні програми надають банки:
— ПАТ "Альфа-Кредит". Програма "Кредит на авто" при початковому внеску 50 відсотків, враховує річний відсоток за користування кредитом у розмірі 2,4%, а при 25% початковому внеску - 6 відсотків річних;
— ПАТ "Перший Український Міжнародний Банк" надає автокредит "Простий+" за умови початкового внеску від 30 відсотків і відсотковою ставкою до 0,01% річних;
— ПАТ "Юнекс банк" пропонує придбати автомобіль у кредит за програмою "Схід", що становить відсоткову ставку в 0,01 відсоток річних за умови початкового внеску в 75 відсотків. При внесенні 50 відсотків від суми автомобіля, процентна ставка становитиме 6,6 відсотків річних, а при внесенні 30 відсотків - 8,7 відсотків.
Менш вигідні умови автокредитування сьогодні пропонуються банком "Ідея Банк" - деякі кредитні програми, розраховані як економні, за першого внеску в 30 відсотків складуть річну відсоткову ставку майже в 37 відсотків.
У січні 2014 року ставки за кредитами значно знизилися, а в лютому - збільшилися, скоротилася кількість кредитних програм на придбання нових автомобілів іноземного та вітчизняного виробництва. Скоротилася кількість короткострокових кредитних програм, тому що вони характеризуються досить високим розміром щомісячних виплат протягом року, а з урахуванням ситуації, що склалася в Україні, мало клієнтів впевнені у своїй платоспроможності протягом цього часу.
Головний індикатор ринку автокредитування України - курс гривні по відношенню до долара США. Падіння курсу гривні автоматично призводить до подорожчання автокредитування в країні. Навіть найсміливіші експерти та аналітики не можуть зараз точно сказати, що ж чекає на ринок автокредитування України цього 2014 року. Але загалом усі погоджуються, радикальних змін не відбудеться.